
Víkend v Alpách, ale bez davů lidí a s dobrou dostupností z ČR – tak nějak bych popsala tuto oblast rakouských Alp v kostce. Jestli se mi něco na Hochschwabu líbí, tak je to právě poloha. Nachází se ve Štýrsku, a z Brna sem dojedete opravdu jen za 3,5 hodiny. Díky tomu se to sem dá otočit nejenom na prodloužený víkend, ale za mě i na klasický víkend, kdy vyjedete v pátek po práci a vrátíte se v neděli večer. My to takto taky udělali, a to jsme dokonce ze severu Moravy. Oproti například okolí Salzburku jsou to za mě nejdostupnější Alpy pro Moraváky. Hochschwab spadá do severních vápencových Alp, které vypadají trošku jinak, než například alpská krajina v okolí jezer (např. Wolfgangsee). Bledé vápencové stěny na mě upřímně působily občas až dolomitským dojmem a byla to jedna velká nádhera!
Díky dobré dostupnosti jsme si tu užili skvělý víkend plný turistiky. Vyrazili jsme až v pátek po práci a přijeli jsme do Rakouska až večer, jen jsme se ubytovali v kempu a šli spát. Druhý den jsme měli v plánu celodenní výšlap na Hochschwab, a v neděli, před odjezdem domů, jsme ještě podnikli nenáročný výlet na soutěsku Ötschergräben. Byl to perfektní víkend, který můžu opravdu doporučit. V tomto článku vám představím celý program do detailu, abyste mohli udělat jen Ctrl+C a vyrazit 🙂
To nejdůležitější na začátek, kde se ubytovat v okolí Hochschwabu? Za mě je ideálním výchozím bodem město Kapfenberg, případně jeho blízké okolí směrem na sever k Bodenbauer, kde začíná trek.
Pokud chcete pojmout výlet lowcost a nevadí vám kempování, můžu moc doporučit kemp Camping Rosskogler & recreational ponds Seebach, který má jednu obrovskou výhodu – můžete sem jet bez rezervace předem, a s velkou pravděpodobností najdete místo. Je to menší rodinný kemp, který je v provozu celoročně. Rezervace dokonce nepřijímají, kdo první přijede, ten má místo a pozor, berou pouze hotovost. Recepce funguje od 8 do 20, ale my přijeli později, postavili stan a ohlásili jsme se až další den, a také bez problému. Za mě je to ideální pro ty, kteří se rozhodli vyjet na poslední chvíli a už nesehnali klasické ubytování za normální cenu, dobrý den, ano to jsme my 😀
Ráda bych zvolila i klasické ubytování, ale jeli jsme fakt ze dne na den a vše bylo v červenci vyprodané – doporučuju booknout zavčas! Kdybych si měla vybrat ubytování, které bude sloužit jako perfektní výchozí bod na túru, ubytovala bych se s čistým svědomím na víkend v jednom z těchto čtyř ubytování.
Výchozím bodem pro túru na Hochschwab je Bodenbauer, kde se nachází poměrně prostorné placené parkoviště. V létě 2025 nás celodenní parkování přišlo na 6 euro a dalo se platit kartou. Na parkoviště jsme přijeli před sedmou ráno a v půlce července jsme našli místo úplně v pohodě.
Přikládám přesnou mapu trasy, přesně tak, jak jsme ji šli my.
Veškeré stoupání se odehrává asi na 7 kilometrech, kopec je tedy poměrně strmý, ale jde se překvapivě dobře! Nezapomeňte spíš ale na to, že dalších 13 kilometrů následuje z docela pozvolného, ale dlouhého kopce, kde sejdete celých téměř 1500 výškových metrů na jeden zátah.
Na túru doporučuju vyrazit nejpozději v 7 ráno, abyste bez problému zaparkovali a začali v příjemném stínu. V druhé půlce kopce už stínu moc nenajdete a jít tudy přes polední slunce bych spíše nechtěla. Stoupání je prudké, ale odsýpá to, ta krásná příroda a božské výhledy docela umí ošálit mozek 😀 Poslední úsek stoupání je přes cestu, která je vedena oficiálně jako ferrata G'hackte. Je však dobře schůdná i bez vybavení (nikdo kromě malých dětí ho tam neměl), občas je potřeba se přidržet řetězů, ale o nic dramatického nejde. Je to spíš super zábava a potkali jsme tu i pár aktivních rakouských rodin s dětmi. Zvládl to i můj muž, který nemá moc rád výšky, nejsou tu vyloženě exponované úseky, ale radši na to upozorňuji. Pokud by to byl problém, dá se jít o něco delší trasou a obejít si to (na rozcestí zahnete ne doleva, ale doprava).
Na samotném vrcholu Hochschwabu se vám otevře výhled na nádherné hory jako z obrázku. Kromě kříže, u kterého se můžete vyfotit, tu nic není, ale ten výhled za zastávku a pořádnou kochačku určitě stojí. Pokud chcete celkovou trasu zkrátit, můžete sejít finální kopec stejnou trasou, jako jste přišli, a na rozcestí pokračovat dále. Jestli máte energii a chcete se projít, můžete si zajít k chatě Schiestlhaus. Tady se můžete naobědvat, dát si pivo, nebo se jenom stejně jako my pokochat nepálským interiérem chaty a jít vesele dál.
Sestup jsme upřímně trochu podcenili. Byla jsem soustředěná na těch 1500 výškových metrů nahoru, a říkala jsem si, že dolů to už nějak půjde. Šlo to, jasně že jo, ale je to fakt záhul pro kolena, po slunci, bez stínu, a po docela náročném výšlapu, který už máte v nohách. Cesta vede přes náhorní plošiny, louky, krásný lesík, a je opravdu moc pěkná, už méně dramatická jako cesta nahoru, kde se vám otevíraly vápencové štíty. Druhou možností občerstvení, cca až někdy po druhé třetině sestupu, je chata Häuslalm-Hütte, takže doporučuju nepodcenit vodu a svačinky. K parkovišti jsme došli po asi 12 hodinách s tím, že jsme si dávali četné svačinkové pauzy a kochací sedánky. Je to určitě túra na celý den, úplně v pohodě zvládnutelná, ale opravdu doporučuji vyrazit maximálně v 7 ráno.
V neděli jsme byli trochu spálení a unavení po sobotním výšlapu. I tak jsme ale chtěli ještě něco před odjezdem domů podniknout, a k tomu se krásně nabízela právě soutěska Ötschergräben. Říčka Ötscherbach si tu s tím docela pohrála a do vápence vyhloubila nádherné kaňony. Někde jsem četla, že se tu tomu dokonce přezdívá Grand Canyon Rakouska. Jde se tu po úzkých cestách, dřevěných lávkách a celé je to velmi malebné, hlavně kvůli úžasné barvě vody.
Jak pojmete procházku soutěskou záleží na stupni vaší energie, možností je tady totiž víc. Soutěska není okruh, stejnou cestou jdete tam i zpět. Pokud si chcete jednu cestu ušetřit, můžete využít místní vláček. My jeli po zaparkování auta na stanici Erlaufklause, odkud jsme po asi půl hodině chůze došli k soutěsce, podél které jsme se potom vrátili k autu. Doporučuji to spíš ale udělat naopak, ideálně brzy ráno zaparkovat, projít se soutěskou, a zpátky se případně přiblížit vlakem. Budete mít zaprvé na výběr podle toho, jak moc se vám bude chtít, a za druhé se vyhnete tomu, že proti vám budou chodit lidi do protisměru. Vlak jede ani ne 10 minut a platili jsme za něj do 3 euro na osobu, je to jen jedna zastávka.
Soutěska Ötschergräben je za mě perfektní půldenní výlet na dopoledne/odpoledne. Ta řeka je moc krásná a procházka je to nenáročná, i když upozorním, že rovinka to taky úplně není, a v létě když je horko, se každý výškový metr počítá.
Rozepíšu vám sem záchytné body, co přesně po cestě uvidíte:
Parkoviště ve Wienerbruck – vodopád Lassingfall – Kraftwerk Wienerbruck – chata Ötscherhias – vodopád Mirafall - vodopád Schleierfall (už větší zacházka) – vlaková zastávka Erlaufklause (nebo návrat stejnou cestou na parkoviště)
První velké wow bude vodopád Lassingfall, kam dojdete asi po 20 minutách chůze od parkoviště. Cesta kolem něj je vytesaná do skály a ty výhledy jsou fakt boží.
Další zastávkou je Kraftwerk Wienerbruck, což je stále fungující vodní elektrárna, která má docela zajímavou historii. Je to údajně nejstarší vodní elektrárna v Dolním Rakousku, (postavená někdy začátkem 20. století), kdy cílem její stavby bylo generovat elektřinu pro úzkokolejku Mariazellerbahn (po které pojedete). Díky tomu byla tato železnice jednou z vůbec prvních elektrifikovaných tratí v Rakousku-Uhersku, a to je cool!
Chata Ötscherhias se nachází zhruba v půli cesty, přímo u řeky, a je to fajn místo na občerstvení. Pokud už to chcete ukončit, právě u této chaty můžete opustit soutěsku a vydat se směrem do škaredého kopce na vlak. Na vlak půjdete hodinu, nebo se můžete vrátit po svých stejnou trasou, trvá to asi 1,5 hodiny. Je to na vás, kopci se ale nevyhnete tak jak tak.
Od chaty můžete pokračovat ještě o kousek dál (pak se budete muset vrátit, toto je už zacházka). Další krásnou zastávkou je vodopád Mirafall. Ještě o kus dál se nachází další vodopád Schleierfall, k tomu jsme ale už nedošli. Většina lidí to zakončí právě u Mirafallu.
Toto byly naše náklady v červenci 2025, pro představu:
Kombinace výšlapu na Hochschwab se soutěskou Ötschergräben je perfektní plán na aktivní víkend v Alpách. Dá se zvládnout za pár korun (nás to včetně benzinu, jídla z domu a ubytování ve stanu vyšlo do 2000,-/osoba), pokud se klasicky ubytujete, bude to o něco víc, ale i tak je to velmi dostupný víkendový výlet z ČR. Tak si to moc užijte a pokud uvidíte ty stáda kamzíků, pošlete mi prosím fotku, jinak snad neuvěřím! 😀
🚗 Už plánujete cestu? Mrkněte na moje aktuální slevové kódy na zážitky, cestovní pojištění... třeba se něco bude hodit a zbyde na schnitzel ✨ Rezervací přes odkazy zároveň podpoříte provoz mého webu, a za to vám moc děkuji.
