
Do Japonska jsme se vydali na 2 týdny s tím, že poté nás čekaly ještě 4 dny v Koreji. Dva týdny jsou za mě opravdu minimum, cesta sem je dlouhá a být na této straně planety míň než 14 dní mi osobně moc smysl nedává. Velkou otázkou bylo, jak těchto 14 dní využít na maximum, vidět všechno, co si přejeme, a zároveň se nehnat z místa na místo. No je to oříšek, což potvrdí asi každý, kdo se pouštěl do plánování a začal poznávat všech těch milion možností, co tato země nabízí.
V tomto článku vám představím stručný itinerář našeho prvního výletu do Japonska, kde jsme se rozhodli vidět přesně takové ty klasiky, které budete chtít pravděpodobně vidět i vy, od Tokia, přes Kjóto, po Ósaku až Hirošimu. Byly to za mě dva opravdu nabité týdny, které ale stály za to. Postupně rozeberu všechny destinace víc a do článku hodím prokliky na konkrétní články. Než to tak ale bude, chtěla jsem vám představit aspoň náš kompletní itinerář jako takový, třeba vám pomůže při plánování dovolené. Spousta lidí se mě totiž ptá, jak dlouho zůstat v Kjótu, kde se nejlíp ubytovat v Tokiu... tak doufám, že tento článek alespoň pár těchto otázek zodpoví, než to tu rozpracuji dopodrobna 🙂
Věděli jsme, co chceme vidět, a zároveň jsme zjistili, že toho chceme vidět moc na to, že máme jen dva týdny. Bude se škrtat, auvajs. Každopádně, věděli jsme, co jsou naše priority. Chtěla jsem poprvé vidět takovou tu klasiku, jako je Tokio, Kjóto, Ósaka, Nara, Hirošima, Miyajima. Z těch méně klasických míst jsem si přála navštívit Kanazawu, a pak kolébku japonského buddhismu, Koyasan. Taky jsem si přála vidět horu Fuji. Nakonec jsme všechno stihli a nemám pocit, že bychom nějak šíleně hnali. Největší oříšek bylo naplánovat, jak se mezi místy budeme co nejrychleji a zároveň ideálně co nejlevněji pohybovat. Tento itinerář sedne lidem, kterým nevadí přesuny, každodenní program a řídí se heslem vytěžit z toho maximum a odpočívat až v důchodu 😀
Přiletěli jsme večer do Ósaky a naším jediným úkolem bylo na letišti aktivovat Kansai Hiroshima Area Pass a přemístit se z letiště do Himedži, kde jsme měli zabookovaný moc příjemný hotel. Trochu jsme zariskovali a nedali jsme si žádný popříletový den volna, prostě jsme se rozhodli, že nebudeme mít jet lag a rovnou se vydáme poznávat 😀 Prvních pět dní to byla docela jízda, protože jsme si aktivovali Kansai Hiroshima Area Pass, který platí 5 dní a je to naprosto perfektní způsob, jak ušetřit za dopravu tisíce. Během těch 5 dní můžete neomezeně využívat šinkanseny a další dopravu (detaily najdete v odkazu). Museli jsme to ale naplánovat tak, abychom vše potřebné stihli právě za těch 5 dní (Himedži, Hirošima, Miyajima, přejezd zpět do Ósaky, plus ještě nějaké popojížďky mezi Narou a Kjótem).
Samo o sobě by to bylo úplně v pohodě, a vůbec se toho nebojte, za 5 dní platnosti toho passu si to užijete v klidu a pohodlně, ale! My do těch 5 dní museli ještě vpasovat noc na Koyasanu, která byla v tomto termínu o několik tisíc levnější, než o pár dní později. Ale já sem zkrátka fakt moc chtěla a ta úspora byla veliká.
První den v Japonsku jsme odstartovali ve městě Himedži, kde se nachází vyhlášený samurajský hrad. Dopoledne jsme věnovali prohlídce hradu a přilehlých zahrad Koko-en. Byla to naše první japonská zahrada a zažili jsme tady neskutečnou eufórii, že tu opravdu jsme 🙂 Idylka šílená. Zahrady jsou nádherné a stojí jen 400 yenů, určitě navštivte!
V poledne jsme sedli na první šinkansen a přejeli za hodinku do Hirošimy. Dnes je druhý den platnosti našeho Kansai Hiroshima Area Passu, takže jsme nemuseli řešit koupi jízdenky a prostě jsme jeli. Co se týče rezervace, tu jsme udělali ráno po odchodu z hotelu, než jsme šli na hrad. Šinkanseny jezdí každou chvilku a není potřeba nic bookovat měsíce dopředu.
V Hirošimě jsme si odložili bágly na hotel a šli jsme do centra. Odpoledne jsme strávili v muzeu, které bylo naším hlavním cílem v tomto městě s pochmurnou historií. V muzeu jsme strávili asi dvě hodinky, v přilehlém parku další dvě. Večer jsme si prošli centrum, dali jsme si konečně okonomiyaki a šli nadšení z prvního dne spát.
Druhý den jsme vyrazili ráno z Hirošimy (kde jsme si nechali zavazadla), půl hodiny vlakem na stanici Miyajimaguchi Station – jízdenka byla opět v ceně našeho Kansai Hiroshima Area Passu. Odsud jsme pluli trajektem na ostrov Miyajima, na který jsme měli vyhrazený celý den. Začali jsme procházkou ke svatyni, odkud jsme pokračovali na lanovku, která nás dovezla na Mt. Misen. Výhledy z lanovky byly úchvatné! Z nejvyššího vrcholu ostrova se otvírá krásný výhled, který možná i uvidíte, pokud nebudete mít mlhu jako my. Odsud jsme krásnou procházkou došli zpátky do města, se zastávkou u nádherného chrámu Daishoin. Prošli jsme si město, respektive nákupní ulici Omotesandó, ochutnali tam momidži (koláčky ve tvaru javorového listu) a nějaký další street food.
Pak už nás čekala cesta trajektem zpět, v Hirošimě jsme si vyzvedli batohy, a bez rezervace jeli do Ósaky, opět na náš pass. Už teď jsme díky němu v plusu a finančně se nám vyplatil, a to nás ještě další dny teprve čekají.
Jeli jsme až do Ósaky, cesta trvala necelé dvě hodinky. Ty šinkanseny jsou fakt neuvěřitelnej teleport. V Ósace jsme se bohužel moc nezdrželi, nevyhradili jsme si na ni čas a čekal nás tu jen a pouze jeden jediný večer, který jsme chtěli nechat náhodě podle toho, jak moc budeme unavení. Fascinace Japonskem únavu a jet lag totálně převyšovala, takže jsme se šli projít do centra alespoň na Dotonbori, hlavní centrum zábavy, které se rozkládá podél kanálu. Tady jsme ochutnali hromadu street foodu, třeba i tradiční takoyaki, smažené kuličky s chobotnicí. Mňam!
Jedeme na Koyasan, do centra japonského buddhismu! Na toto jsem se šíleně těšila. Cesta sem vede přes 2 hodiny, jeli jsme lokálním vlakem a následně zubačkou. Cesta je ale krásná a je na co koukat. Využili jsme tu opět lokální pass, a to Koyasan World Heritage Digital Ticket. Online je to o něco levnější než na místě. Můžete si ho koupit na trošku krkolomných oficiálních stránkách nebo přes můj oblíbený Klook, který jsme sami v Japonsku používali. Cena passu je okolo 600 Kč a máte zahrnutou zpáteční jízdenku vlakem a autobusy na Koyasanu (na jaké vlaky to platí je pěkně rozepsáno třeba na tom Klooku).
Na Koyasanu jsme chytli brutální zimu, prošli jsme si s párou u pusy úchvatný hřbitov Okunoin, mrkli do pár obchůdků, dali si na zahřátí matchu... Koyasan je fakt nádherné místo s klidnou atmosférou a ten pobyt tu byl úžasný, hlavně po tom chaosu prvních dní.
Po noci v buddhistickém chrámu jsme vyrazili zpět do Ósaky. Tady jsme jen přesedli na vlak směr Nara. Tato jízdenka nám opět spadala pod náš Kansai Hiroshima Area Pass, který nám dnes běží už pátý, poslední den. Do Nary jsme dorazili někdy dopoledne, prošli jsme si hlavní ulici, ochutnali několik mochi a zamířili k chrámu Tódaidži. Nejvíc nás ale samozřejmě zajímali jelínci. Doporučuji v rámci procházky Narou navštívit i odlehlejší části parku, výrazně ubyde lidí a je to mnohem kouzelnější.
Po půldni stráveném v Naře jsme sedli na vlak do Kjóta. Jelo to už jen necelou hodinku. Fuha, tímto skončilo našich 5 dní s Kansai Hiroshima Area Passem, které byly neskutečně nabité, ale fakt užité do poslední minuty. Ušetřili jsme hromadu peněz, nemuseli jsme řešit kupování jízdenek a bylo to díky tomu celé jednodušší... jestli něco můžu fakt doporučit, tak právě tento pass. Dá se koupit na oficiálních stránkách, ale jednodušší a přehlednější mi to přišlo přes Klook, kde to navíc bylo i o pár dolarů levnější. Dostanete elektronický voucher, který potom jen proměníte za papírový pass na JR stanici. Velkou výhodou nákupu přes Klook bylo pro mě taky to, že se ten nákup dal kdykoliv před vyzvednutím papírové jízdenky stornovat, kdybychom například měnili plány.
V Kjótu jsme měli naplánované tři celé dny. Za mě to bylo skvělé rozhodnutí, ale klidně bych si uměla představit ještě třeba den navíc. Průvodce Kjótem určitě zpracuju (včetně tipů na jídlo), ale napíšu vám sem prozatím alespoň ve zkratce, jak jsme návštěvu rozplánovali.
První den jsme si prošli takovou tu klasiku v centru, začali jsme u Kijomizu-dera, uličkami přes Ninenzaka došli až k chrámu Kodaiji, kde se mimochodem nachází krásný bambusový lesík téměř bez lidí. Přes chrám Yasaka jsme došli až do Gionu, přes řeku do Nishiki Market... drželi jsme se zkrátka v centru a procházeli jsme se, jak jen to šlo.
Druhý den jsme vyrazili na výlet do městečka Uji, odkud pochází ty nejlepší japonské čaje. Po návratu do Kjóta jsme si ještě pořádně prohlédli vlakovou stanici, která je sama o sobě zajímavá a nabízí krásný výhled na Kjóto Tower. Měli jsme ještě k dispozici pozdní odpoledne, takže jsme si vyhlídli nějaké náhodné chrámy kousek od nádraží. První byl Tódži, kde zrovna probíhal místní trh a mělo to úžasnou atmosféru. Západ slunce jsme si užili i chrámu Tokiwacho.
Třetí den jsme vyrazili brzy ráno na Fushimi Inari. Opět jsme ocenili perfektní polohu našeho hotelu kousek od nádraží. Mimochodem MHD je v Kjótu z nějakého důvodu naprosto tristní, je proto důležité zvážit, co chcete v Kjótu vidět a dobře podle toho vybrat lokalitu ubytování. Na Fushimi Inari jsme dorazili před sedmou ráno a bylo nás tam jenom pár, takže načasování perfektní. Po procházce na úplný vrchol jsme sešli dolů a rozhodli jsme se, že se do Kjóta projdeme pěšky. Kjóto je přeplněné turisty, ale stačí vyrazit mimo hlavní ulici a máte klid. Chtěli jsme se tedy jen tak projít a koukat kolem sebe. A byla to úžasná procházka! Tak moc nás to bavilo, že jsme z Fushimi Inari (s krátkým přiblížením autobusem) došli až na sever Kjóta, přes Philosophers path (Stezku filozofů) až k nádhernému chrámu Ginkakudži. Po cestě jsme toho viděli milion, a to nás motivovalo se pak projít pěšky i zpátky na hotel, i když to byla docela dálka. A byl to takto náš oblíbený den v Kjótu, protože jsme viděli fakt hromadu míst mimo hlavní turistické trasy. Do průvodce Kjótem potom určitě rozepíšu více detailů.
Kanazawu jsem měla na seznamu jako město, které se alespoň trochu vymyká té klasické trase Tokio–Kjóto–Hirošima. A dvoudenní zastávka tu opravdu stála za to! Čekala nás tu jedna z nejkrásnějších japonských zahrad Kenroku-en, Omicho Market vyhlášený čerstvými mořskými plody, Nagamachi samurajská čtvrť a taky gejša čtvrť Nishi Chaya. To vše v mnohem větším klidu než v Kjótu. Jedli jsme tu výborné sushi a celkově na to vzpomínám velmi ráda. Průvodce Kanazawou také bude!
Tokio si rozhodně zaslouží vlastního průvodce, na kterém už pomalu začínám pracovat. Ohledně Tokia budete řešit hlavně tyto dvě otázky: jak dlouho tu zůstat a kde se ubytovat? Na všechno podrobně odpovím v průvodci, ale ve stručnosti: my tu byli 4 dny, poslední pátý den jsme už pouze odlétali. Tři dny jsme strávili v samotném Tokiu a jeden den jsme věnovali výletu do Kamakury. Umím si tu představit i týden, těch výletů je tu totiž hromada, a každá čtvrť v Tokiu je unikátní a stojí za návštěvu. Nerada generalizuju, ale cokoliv mezi 3–7 dny včetně výletů je na první návštěvu za mě úplně v pořádku a nudit se nebudete.
Program zde rozepisovat nebudu, je toho totiž opravdu hodně, místo toho jdu pokročit s průvodcem po Tokiu, ať je co nejdřív venku 🙂
Co se týká toho ubytování – stejně budete chtít vidět několik čtvrtí, takže víc než konkrétní čtvrť, kde bydlet, bych řešila výborné dopravní napojení na celé město. To je za mě naprosto klíčové. Ubytování v Tokiu je docela drahé, proto ho doporučuji pořešit co nejdříve, jinak to dokáže docela zahýbat s celkovým rozpočtem.
Doufám, že vám bude tento stručný nástřel itineráře nápomocný při řešení otázky, kde jak dlouho zůstat a kde se ubytovat. Postupně budu pracovat na jeho rozšíření, protože ohledně Japonska je toho hromada, co bych vám chtěla předat! Zpětně tento náš itinerář hodnotím velice kladně, protože jsme toho za těch 14 dní viděli opravdu hromadu a i když byl ze začátku trochu fofr, od Kjóta jsme už měli víc dní na jednom místě a vydechli jsme. Zároveň těch prvních pět dní bylo neskutečně intenzivních a využitých na 110%. Před cestou jsem si dělala velkou rešerši a mám v rukávu hromadu dalších míst a výletů, které by tam šlo přidat, kdyby bylo více času. Vše zpracuju, ať máte možnost vybrat si z více variant. Kdybyste se chtěli ohledně něčeho poradit, co tu zatím nezaznělo, určitě mi můžete napsat na Instagram 🙂
✈️ Už plánujete cestu do Japonska? Mrkněte na moje aktuální slevové kódy na zážitky, japonské passy, cestovní pojištění, eSIM... třeba se něco bude hodit a zbyde víc do Sushira ✨
